DÜNYANIN YEDİ HARİKALARI

Mart 6, 2008 at 6:59 pm (SOSYAL BİLGİLER)
DÜNYANIN YEDİ HARİKALARI
________________________________________
İ.Ö 200 yıllarında yaşayan Sidon’lu Antipater, o dönemdeki yedi görkemli yapıtı “Dünyanın Yedi Harikası” olarak adlandırmıştı. Çoğunun kalıntılarının bile yok olduğu günümüzde milyonlarca kişi bu yedi harikanın adını ezbere rahatça sayabilmektedir. Gelin şimdi biz de bu yedi harika nelermiş bir bakalım.

Lindus’lu Chares tarafından İ.Ö 292 – 280 yıllarında yapılan 35 metre boyundaki Apollo (Helios) heykeli, İ.Ö 224 yılında bir depremle yıkıldı

Mısır’ın İskenderiye kenti açıklarındaki Pharos adasında İ.Ö 270 yılında Cnidus’lu Sostratus tarafından beyaz mermerden inşaa edilen dünyanın ilk deniz feneridir. İ.S 1375’te bir depremde yıkılmıştır. 1995 yılında yapılan sualtı arkeolojik araştırmalarında İskenderiye Feneri’nden kalma 75 tonluk taşlar bulunmuştur.

Karya Kralı Mozoleus’un Mezarı

İ.Ö 325 yılında Halikarnassus’ta (bugünkü Bodrum) yapılmıştır.

Zeus Heykeli
İ.Ö 5’inci yüzyılda Phidias tarafından Olympia’da (Yunanistan) yapıldı. Mermer, altın ve fildişi karışımı olan Zeus heykeli, tam 12 metre boyundaydı. Diğer bir adı Jüpiter heykeli olan bu eser, daha sonra getirildiği İstanbul’da bir yangın sonucu yanmıştır.

Babil’in Asma Bahçeleri
Babil’de (Irak) Semiramis’in Asma Bahçeleri İ.Ö 600 yılında yapılmıştır.

Artemis Tapınağı

Diğer bir adı da Diana Tapınağı’dır. İ.Ö 350 yılında Efes’te yapılmıştır. İ.S 262’de Gotlar tarafından yıkılmıştır.

Piramitler
Mısır’da, Kahire’nin güneybatısındaki Gize’de bulunan Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleridir. Büyük Piramit adı da verilen Keops, İ.S 2580 yılında Firavun Rededef döneminde tamamlanmıştır. Özgün yüksekliği 146.5 metredir. Günümüzde ise tepesindeki taşların düşmesinden ötürü 137 metre kalmıştır. Taban çevresi 230 metredir. Yaklaşık 5 hektar yer kaplamaktadır. Her biri 2.5 tonluk 2,300,000 kireç taşı bloktan yapılmıştır. Yapımında 4000 işçinin 30 yıl çalıştığı hesaplanmaktadır. Ağırlığı yaklaşık 5,800,400 ton, hacmi 2,568,000 metreküptür. Bloklardan bazıları 14 ton ağırlığındadır. 1974 yılının Aralık ayında yapılan bir araştırmada, günümüzde yapılsaydı 405 kişinin 6 yıl çalışması ve 1 milyon 130 bin dolar harcanması gerektiği

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: