ATEŞ BÖCEĞİ

Mart 24, 2008 at 9:57 am (BİYOLOJİ)

Ateş böceği mucizesi
Gazü Üniversitesi Öğretim üyesi Doç.Dr. Zeynalov yaptığı açıklamada ateş böceklerinin yaydığı ışıktaki sistemin aydınlatma teknolojisinin ulaşmaya çalıştığı hedef olduğunu söyledi.
Ateş böceklerinin yaydıkları ışığın en önemli özelliğinin, ateşle ve sıcaklıkla ilgisinin bulunmaması olduğu bildirildi. Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Zeynalov doğanın mucizelerle dolu olduğunu, ancak bu mucizelerin bir çoğunun bilinmediğini söyledi.
Ateş böceğinin ışığının, karnının altından yayıldığını belirten Doç. Dr. Zeynalov, parlak ateşböceklerinin, genellikle tropik bölgelerde, Hindistan, Burma, Tayland ve Malaya’da bulunduğunu bildirdi. Bu böceğin en iyi gece göründüğünü, akşam saatlerinde yeşilimsi, sarımsı, bazen de kırmızı ışık yaydığını ifade eden Doç. Dr. Zeynalov, ”Bu ışık, cinslere bağlı olarak değişik aralıklarla yanıp söner. Işık, cinslerin birbirini tanıması için karakteristik bir özelliktir. Dişilerin çoğu uçamaz, yapraklara konup, erkekleri çekmek için belirli aralıklarla ışık çıkarır. Işıkla işaretleşmedeki temel neden, dişi ve erkeğin bir araya gelmesidir” dedi.
Ateşböceklerinin yaydıkları ışığın en önemli özelliğinin, ateşle ve sıcaklıkla ilgisinin bulunmaması olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yusuf Zeynalov, şöyle konuştu: ”Buna (soğuk ışık) denir. Günümüzde aydınlatma teknolojisinin ulaşmaya çalıştığı bir hedef, ateşböceğindeki bu sistemdir. Normal bir ampul, elektrik enerjisinin ancak yüzde 3-4’nü ışığa dönüştürüp, kalan kısmını ısıya dönüştürür. Ateş böcekleri ise yüzde 100 verimle ışık üretir. Ateş böceğinin ışığı, hemen hiç ısı çıkmadan oluşur. Sıradan bir ampulde etkinlik derecesi ancak yüzde 3’dür ve yüzde 97’si kaybolur. Bu derece, ateş böceğinde yüzde 90’dır.” BAZI YERLERDE IŞIK KAYNAĞI OLARAK KULLANILIYOR”Bu böceklerin insanlar tarafından parlak bulunmasının nedeninin, ışığı, insan gözünün çok duyarlı olduğu bir dalga boyunda yaymaları olduğunu belirten Doç. Dr. Zeynalov, bu nedenle bazı türlerin, bir insanın kitap okumasına yetecek kadar ışık yayabildiğini bildirdi. Dünyanın bazı yerlerinde ateş böceklerinin ucuz bir ışık kaynağı olarak kullanıldığına dikkati çeken Doç. Dr. Zeynalov, eskiden Çin ve Japonya’da yoksul öğrencilerin, geceleri kitap okumak için bu canlıdan faydalandıklarını, Brezilya’da da bu böceklerin sırt kısmından delik açılarak, kabak fenerlerinin içine yerleştirilip, kulübelerin aydınlatılmasında kullanıldığını kaydetti. Doç. Dr. Zeynalov, Brezilya yerlilerinin de gece yolculuğuna çıkacakları zaman bu böcekleri ayak bileklerine veya saçlarına taktıklarını belirtti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: